Odżywianie

Zalety picia zielonej herbaty

Zielona herbata spożywana jest od wieków, a jej potencjalne korzyści lecznicze znane są nie od dziś. Cały świat docenia ją za bogactwo smaku oraz wpływ na ciało i umysł człowieka. Przeczytaj jakie zalety ma picie naparu z jej liści.

Prozdrowotne właściwości – zapobieganie chorobom

Zielona herbata jest jednym z najmniej przetworzonych rodzajów herbaty. Dzięki temu zawiera wiele przeciwutleniaczy i katechin, które mają dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie. Badania dowodzą, że zielona herbata pozytywnie oddziałuje na zaburzenia czynności wątroby, chorobę Alzheimera i cukrzycę typu 2. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i może obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Niektóre źródła donoszą, że regularne picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka czy wystąpienia udaru mózgu.

Wspomaganie utraty wagi

Wspomniane wcześniej katechiny zawarte w zielonej herbacie zwiększają metabolizm energetyczny, co może prowadzić do utraty wagi. Mogą one pomóc w rozbiciu nadmiaru tłuszczu, co dodatkowo wspomaga ten proces. Zielona herbata jest polecana również tym, którzy nie planują schudnąć, ale chcą kontrolować swoją wagę. Jednakże należy pamiętać, że picie herbaty to nie wszystko. Jej wpływ nie jest tak korzystny i skuteczny, jak ćwiczenia czy zdrowa dieta. Picie od 2 do 3 filiżanek dziennie może jedynie uzupełnić i wspomóc proces odchudzania.

Dbanie o zdrowie serca

Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza prawdopodobieństwo występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz ryzyko zgonów z ich powodu. Katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą obniżać ciśnienie krwi, a LDL oraz trójglicerydy przyczyniają się do obniżenia niebezpieczeństwa śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, przeciwutleniacze poprawiają funkcjonowanie komórek w sercu i naczyniach krwionośnych. W wielu badaniach udało się wykazać, że osoby regularnie pijące zieloną herbatę były mniej narażone na udar czy choroby serca, oraz rzadziej umierały z ich powodu.

Zielona herbata – jaką wybrać?

Korzyści wynikających z regularnego spożywania zielonej herbaty jest naprawdę wiele. Na rynku dostępne są różne formy oraz rodzaje tego produktu. Od gotowanych na parze i prażonych japońskich liści po umożliwiające błyskawiczne parzenie herbaty w torebkach. Każdy znajdzie coś na miarę swojego gustu. Jeśli nie przepadasz za smakiem zielonej herbaty, spróbuj takiej z dodatkami. Na rynku można dostać herbaty z owocowymi czy kwiatami, które urozmaicają i wzmacniają bodźce smakowe.

Być może to cię zainteresuje