Zdrowotne

Zabawki, które dają dla 3-latkom najwięcej radości i możliwości rozwoju

Dobór zabawek jest ważnym elementem dorastania dziecka, ponieważ wraz z nimi nasze pociechy ewoluują. W pierwszych latach życia właśnie poprzez zabawę odbywa się ich nauka, poznawanie otaczającego świata i praw nim rządzących. Zabawki stanowią także narzędzia rozwoju kreatywności, która jest głównym składnikiem zabaw 3-latków.  

Jak dać ujście dziecięcej wyobraźni

W trzecim roku życia u dziecka zaczyna się wykształcać myślenie symboliczne, co oznacza, że potrafi coraz lepiej wyobrażać sobie przedmioty i sytuacje. To pomaga w kreowaniu zabawy i realizowaniu stwarzanych przez siebie planów. Właśnie poprzez ekspansję wyobraźni dziecko ma coraz większą ochotę wyrażać swoje pomysły między innymi poprzez rysunek. (https://www.landtoys.pl/pl/c/Zabawki-dla-3-latkow/389) Dlatego w tym okresie ważne jest stworzenie ku temu odpowiednich warunków. Kredki i kartka papieru to wspaniałe narzędzia, które posłużą zabawie połączonej z edukacją.

Sprawdź także: Prezenty – Czas na herbatę

Myślenie symboliczne przekłada się u 3-latków również na zdolność tworzenia w głowie własnych opowiadań i historii, stąd fascynacja zabawami imitującymi chociażby sceny z życia codziennego. Figurki policjantów, strażaków czy bajkowych postaci to zabawki, które z pewnością sprawdzą się w tym wieku. Dziecko samo będzie miało koncepcję na to, jak je zastosować podczas swoich aktywności.

Pierwsze doznania sportowe i muzyczne

Niezwykle ważna dla rozwoju dziecka w tej kategorii wiekowej jest też nauka poprzez ruch i zabawy w ruchu. Stąd wspaniałym towarzyszem zabaw jest piłka lub balon, które przyczyniają się do wykształcania zdolności motorycznych. Obok ruchu, warto aby istotnym komponentem świata dziecka była muzyka. Najciekawsze zabawki dla 3-latków to te, które wydają dźwięki – klocki, zwierzęta. Dzięki nim dziecko doświadcza pierwszych kontaktów z muzyką, która służy w późniejszym okresie także ekspresji, kształtowaniu siebie, swoich wszechstronnych zainteresowań artystycznych, inteligencji emocjonalnej oraz wrażliwości. Zabawki z przyciskami, po których naciśnięciu wydobywa się dźwięk, dają dziecku również kluczowe w tym okresie poczucie sprawczości, wpływu na własne działania i wiary w swoje umiejętności odkrywcze.

Polecamy: Surowce kosmetyczne Ekomaluch

Dziecięca inicjatywa

Dzieci w wieku oscylującym wokół trzech lat mają przede wszystkim silną potrzebę próbowania nowych rzeczy, sprawdzania tego jak funkcjonują, dlatego tak istotna jest umiejętność stawiania przez rodziców granic w tym okresie, jednocześnie pozostając otwartym na odkrywanie świata przez dzieci i niehamowanie ich kreatywności. Warto wspierać dzieci w kształceniu twórczej aktywności, której towarzyszyć będą zabawki nieposiadające  przewidzianych schematów i sztywnych reguł, aby pozostawić inicjatywę w rękach maluchów.

Przy współpracy: https://www.landtoys.pl/

Być może to cię zainteresuje