Zdrowotne

Wszystko co warto wiedzieć o Yerba Mate

Czy Yerba Mate to też herbata? Jest to jej pewien rodzaj, ale nie należy mylić go z prawdziwą herbatą. Yerba powstaje z rośliny jaką jest ostrokrzew paragwajski. Konkretnie robi się ją ze zmielonych, lub całych liści tej rośliny. Z piciem Yerby Mate wiąże się cała kultura. Szczególnie popularna jest w krajach Ameryki Południowej, gdzie Yerba to niemalże styl życia. Jest coraz popularniejsza w Europie, a jej spożywanie propagują znane osoby jak piłkarz Lionel Messi, polski podróżnik Wojciech Cejrowski, a nawet sam Papież Franciszek. 

JAK DZIAŁA YERBA MATE?

Warto wiedzieć, że napar ten zawiera ksantyny; kofeinę, teobrominę i teofilinę dzięki którym ma działanie pobudzające. Osoby spożywające Yerbę regularnie twierdzą, iż stymuluje umysł do działania, dodaje energii, a nawet korzystnie wpływa na kreatywność. Zazwyczaj zaparza się ją z rana, w trakcie dnia zalewając tylko kolejne porcje ciepłą wodą. Dzięki temu z raz zaparzonych liści można korzystać kilkukrotnie.

W CZYM PIJA SIĘ YERBA MATE?

Do picia Yerby Mate używa się specjalnego naczynia zwanego matero. Najczęściej jest ono produkowane z ceramiki lub drewna, lecz można też spotkać matero bambusowe. Yerbę Matę wypija się z naczynia za pomocą bombilli. Jest to specjalna słomka, która ma na celu uniemożliwienie liściom dostania się do wypijanego napoju. Mówiąc prościej, służy jako filtr, przez który nic nie ma prawa się przedostać. Niektórzy narzekają na fakt zatykania się bombilli podczas picia, jednak koneserzy Yerby Mate mają na to swoje sposoby.

Warto sprawdzić: Rowery testowe w sklepie Mistral

JAK ZAPARZAĆ YERBA MATE

Specjaliści od Yerba Mate zwracają uwagę na to, by nie zalewać naparu wrzątkiem. Napój może stać się wtedy gorzki i nieprzyjemny w smaku. By tego uniknąć, najlepiej robić to za pomocą wody o temperaturze około 75 stopni Celcjusza. Napar należy zaparzać przez kilka minut. Im dłużej parzony, tym mocniejszy ma smak oraz działanie pobudzające. Dokładna zawartość kofeiny jest zależna od rodzaju naparu. Z tego względu różne gatunki Yerby wykazują odmienne działanie. 

Przy wsrpółpracy: CzasnaHerbate

Być może to cię zainteresuje