Zdrowotne

Rodzaje oczyszczaczy powietrza – który najlepszy?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które swoja pracą poprawia jakość powietrza w domu. Jego działanie usuwa z powietrza pył, roztocza, związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia, drobnoustroje i wirusy. Wybór oczyszczacza nie należy do łatwych, na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń w różnej cenie i z różnymi funkcjami dodatkowymi.

Jak działa oczyszczacz powietrza i w jakich sytuacjach się przydaje?

Oczyszczacze wymuszają ruch powietrza, które zasysane jest do wewnątrz i tam filtrowane, a często również nawilżane i jonizowane. W zależności od rodzaju filtra, najlepsze oczyszczacze potrafią usunąć z powietrza 99,97 substancji zanieczyszczających, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Urządzenie może być używane przez cały rok, choć szczególnie korzystne jest stosowanie go podczas zimy, kiedy w sezonie grzewczym nie ma możliwości wietrzenia wnętrza, a w którym najczęściej nasilają się objawy alergii.

Alergie to kolejny powód, dla którego warto zakupić oczyszczacz powietrza. Roztocza kurzu domowego to silny alergen, który w mieszkaniu znajduje się niemal wszędzie. Oczyszczanie i jonizowanie powietrza ma bardzo korzystny wpływ na występujące u chorego objawy.

Oczyszczacz powietrza to również doskonały sposób na radzenie sobie z uporczywym pyłem powstającym podczas remontu lub w różnego rodzaju fabrykach. Pomagają dbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie zdrowie i wydajność pracy ludzi.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza?

Pierwszym kryterium powinien być filtr, w jaki wyposażone jest urządzenie. Jednym z najlepszych jest filtr HEPA. Jednak tylko najwyższe klasy, takie jak HEPA H10 czy HEPA H13 pomagają w dużym procencie pozbyć się zanieczyszczeń z powietrza.

Dodatkowe funkcje również są niezwykle ważne. Choć wydawać by się mogło, że oczyszczacie z jonizatorem lub nawilżaczem będą dużo droższe, to w rezultacie ceny nie różnią się bardzo, za to skuteczność działania i jakość powietrza są już znacznie wyższe.

Istotna jest także ilość trybów pracy. Oczyszczacz dobrej jakości powinien mieć minimum trzy tryby, w tym jeden nocny, który zapewnia cichą pracę.

Łatwość w obsłudze to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy posiada proste i intuicyjne panele sterujące, które zapewniają szybkie włączenie urządzenia.

Pobór mocy – niezwykle ważne, aby urządzenie było nie tylko skuteczne, ale również wydajne.

Design – choć oczyszczacze powietrza to urządzenia wyłącznie funkcjonalne, wielu producentów tworzy produkty o nowoczesnym wyglądzie wykorzystując kolory i różne materiały nadające stylowy charakter.

Jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy?

Szczególnym uznaniem klientów cieszą się oczyszczacze marki Sharp. Oferta dostosowana jest do każdej kieszeni, a nawet najtańszy produkt charakteryzuje się wysoka jakością. Jednym z nich jest model FU-Y30EU-W, który wyposażony jest w innowacyjną technologię jonizacji powietrza. Posiada także filtr węglowy i hybrydowy, które usuwają z powietrza dym tytoniowy, składniki smogu, alergeny, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz Sharp KC-D60EUW oprócz podstawowej funkcji oczyszczania powietrza, posiada również nawilżacz i jonizator. Innowacyjny panel wyświetla informacje o aktualnym stanie powietrza, posiada blokadę rodzicielską, TIMER, który po ustawieniu pozwoli na samoistne włączenie się urządzenia, a później jego wyłączenie.

Polecamy: Warzywa Albert Fresh

Być może to cię zainteresuje