Trening

Jak mądrze podejść do odżywek na siłowni?

Ten tekst jest pewnego rodzaju próbą zrozumienia tendencji, która rzuca się w oczy w ostatnim czasie, jeśli chodzi o różnego rodzaju fora, fanpage i inne miejsca w necie, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, niedoświadczeniem i różnymi sukcesami. Mniejszymi, większymi, dyskusyjnymi. Generalnie – internet daje nam dzisiaj niemal nieograniczoną swobodę wypowiedzi. W szerszej perspektywie ma to ogromne plusy nie mnie jednak trzeba też wziąć pod uwagę, że czasami taki swobodny dostęp do sieci może mieć swoje negatywne skutki.

Na przykład w takiej postaci, ze ludzie prawią tam mądrości absolutnie i totalnie nieadekwatne do tego, co dzieje się w w rzeczywistości. I niestety, widać to bardzo dobitnie na przykładzie konkretnych rzeczy. Takich jak podejście do suplementów i odżywek w kontekście trenowania na siłowni. Ok, są ludzie, którzy robią to lata i są praktykami, mają doświadczenie, dzielą się nim i to jest jak najbardziej super. Bo zawsze można się czegoś nauczyć, poszerzyć wiedzę, uniknąć głupich błędów, które robią nieświadomi niczego nowicjusze. Tymczasem jednak, jest też masa takich akcji, że z czytania ich można wysnuć jeden wniosek – bierz odżywki, a ćwiczenie przestanie być ci do czegokolwiek potrzebne. I to nie jest żart, żadna tam przesada.

Naprawdę, wiele osób jest totalnie przekonanych o tym, że całą robotę – ruch, pot i redukcję tkanki tłuszczowej, zrobią za nich odżywki. Ktoś pije sobie proteiny czy przyjmuje BCAA i już nic nie musi robić, wystarczy że wejdzie na bieżnię na 10 minut, a będzie wtedy mógł na pewno zyskać dla siebie najlepsze efekty. Tymczasem, sprawa wygląda znacznie odmiennie, bo to tak naprawdę ruch, Twoja aktywność i decyzja o tym, by się ruszyć, warunkują efekty. Suplementacja owszem, jest ważna ale efektywna będzie dopiero wówczas, gdy odpowiednio zrobisz pod nią grunt. Od jedzenia odżywek, kreatyny czy białek jeszcze nikt nie zrobił formy. Chyba że mówimy o formie odciśniętej od tyłka na kanapie. Warto zapamiętać jedno – odżywki mają wspomagać Twoje działania, a nie je zastępować. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrozumieć, zacznij pytać.

Najlepiej takie osoby, które już na siłowni świetnie sobie radzą i potrafią adekwatnie do swoich możliwości czy ograniczeń, dobrać idealnie suplementy, harmonogram ćwiczeń oraz inne elementy, które będą w idealnym stopniu odpowiadać na zapotrzebowanie tych osób, które rzeczywiście chcą dojść do czegoś konkretami i działaniem – takim, które uodparnia się na odpuszczanie, wymówki oraz odkładanie na kiedy indziej.

Być może to cię zainteresuje