Zdrowotne

Herbata jaśminowa – pij na zdrowie

Herbata, to nie tylko aromatyczny napar, przyrządzony z liści lub kwiatów roślin. To również ciepło, klimat i przede wszystkim troska o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Istnieje wiele jej odmian: czarna, zielona, czerwona, liściasta, w torebkach, z dodatkiem owoców. Każda z nich posiada swoje niezwykłe walory i smak. Wybór nie jest więc prosty. Jednak coraz większą popularność zyskują napary z liści herbaty chińskiej. Jednym z nich jest herbata jaśminowa.

Herbata jaśminowa, co to takiego?

Herbata jaśminowa to specjalna kompozycja herbat z dodatkiem liści i kwiatu jaśminu. Jaśmin to niezwykły krzew, z rodziny oliwkowatych o białych, żółtych lub różowych pąkach. Niegdyś zachwycał on chińską arystokrację, przez co do dziś herbata jaśminowa jest nazywana „cesarską perłą”. Krzew ten posiada nie tylko walory estetyczne i zapachowe, ale także smakowe i prozdrowotne. Herbata jaśminowa, w zależności od dodanych składników może być mocna i wyrazista, ale także subtelna i delikatna. Może być  czarna, zielona, biała, wszystko zależy od tego do jakiego rodzaju herbat, zostanie dodany jaśmin. Jest wiele jej odmian, ale najbardziej popularnym jest sencha, czyli połączenie liści jaśminu z herbatą zieloną.

Właściwości herbaty jaśminowej

O walorach jaśminowego naparu można powiedzieć wiele. Wpływa on pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i urodę. Działa przeciwnowotworowo, wpływa na pracę układu krwionośnego, wspomaga w walce ze złym cholesterolem. Ponadto herbata z jaśminem działa na organizm oczyszczająco, eliminuje złe toksyny, a duża zwartość teiny pobudza i dodaje energii. Ma też właściwości łagodzące, szczególnie w przypadku oparzeń skóry, zapaleniu spojówek. Warto też wspomnieć, że regularne picie naparu herbacianego z jaśminu, przeciwdziała starzeniu się skóry – wygładza ją i niweluje oznaki zmęczenia. Moc i działanie herbaty jaśminowej zależy od tego, jaki rodzaj naparu spożywamy, inaczej będzie działać herbata zielona z jaśminem, inaczej biała, a jeszcze inaczej czarna. Ważne też, aby odpowiednio ją zaparzyć.

Jak należy parzyć herbatę jaśminową?

Herbata jaśminowa to również afrodyzjak i sposób na walkę z bezsennością. Warto więc umieć ją odpowiednio zaparzyć. Tylko tak, wydobędzie się z niej to, co najlepsze. Jak to zrobić najlepiej? Należy wsypać jedną łyżeczkę suszu na filiżankę i zalać ciepłą wodą. Woda powinna być przegotowana i przestudzona, czyli mieć około 70 – 80 stopni. Nie powinno się też zaparzać naparu dłużej niż 3 – 4 minut, inaczej napój straci swój delikatny aromat i smak.

Być może to cię zainteresuje